foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Lipnie. Dziękujemy za odwiedzenie naszej witryny :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

Dnia 24 października 2019 r. trzydzieścioro uczniów naszej szkoły z klas VII i VIII, pod opieką p. Iwony Lorenc – Zimniak i p. Anny Markiewicz, wzięło udział w warsztatach z wolontariatu. Szkolenie przeprowadziła p. Karolina Kossowska, wolontariusz i pracownik Fundacji Centrum Aktywności Twórczej w Lesznie. Za pomocą gry ewaluacyjnej, przy użyciu aplikacji internetowej, uczniowie utrwalili pojęcie „wolontariat”, poznali zapisali ustawy regulującej działanie wolontariatu w Polsce oraz prawa i obowiązki wolontariuszy. W drugiej części szkolenia uczniowie uzupełniali informacje i dyskutowali na tematy: „Co mnie motywuje do wolontariatu?” oraz „Co mnie zniechęca do wolontariatu?”

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyła się ostatnia część warsztatów, w której Pani Karolina Kossowska przedstawiła swoje doświadczenia jako wolontariuszki i wyjaśniła, na czym polega wolontariat zagraniczny.

                                                                                                          Iwona Lorenc – Zimniak

                                                                                                         Anna Markiewicz

[FOTORELACJA]

wolontariat2019

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska akcja organizowana przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria z Wrocławia. Jej celem jest nie tylko przypomnienie historii Polski XX wieku, ale przede wszystkim uhonorowanie tych, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim. W tym roku również uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przyłączyli się do tej wspaniałej akcji. Podczas lekcji na temat Powstania Warszawskiego lepiej poznaliśmy tę cześć historii naszego kraju, a przygotowując samodzielnie kartki dla powstańców mogliśmy wyrazić naszą wdzięczność za odwagę, ofiarność i poświęcenie tym, którzy stanęli w obronie naszej ojczyzny. Wykonaliśmy 187 kartek, które trafią do żyjących uczestników Powstania Warszawskiego.

                                                                                                          Ewelina Zajdel -Klara

bohaterpowstanie

W minione poniedziałkowe popołudnie liczna grupa naszych uczniów wzięła udział w akcji Ministra Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Korzystając z pięknej jesiennej aury udaliśmy się na pobliski cmentarz w Mórkowie w celu posprzątania bezimiennych, opuszczonych grobów. Wyposażeni w grabki, ściereczki, kwiatki i znicze upamiętniliśmy zmarłych, wspominaliśmy naszych bliskich, ale i odwiedziliśmy miejsca, w których spoczywają zmarli nauczyciele naszej szkoły.

Była to doskonała okazja, by uwrażliwić młodzież na potrzebę pielęgnowania pamięci o ludziach z naszego miejsca, regionu, społeczności.

Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie włączyli się w to działanie.

E. Jezierska, I. Gołąbka, D. Grochowa

cmentarzjezierska

To znowu my klubowicze KMO. Cóż ciekawego działo się u nas w październiku, oto krótka relacja…

„Przez zagrody i podwórka biegnie sobie prąd z ogórka”

Czy to możliwe, żeby dioda zapaliła się bez źródła prądu? Na KMO przekonaliśmy się, że tak. Przy użyciu ocynkowanych gwoździ, przewodów miedzianych i co najciekawsze… warzyw i owoców, zbudowaliśmy obwód, dzięki któremu dioda się zapaliła. A to wszystko bez baterii i podłączania do gniazdka. A czy prąd był w połączonych owocach i warzywach sprawdził uczeń klasy IIIB - Franek Danek, którego tata wyposażył w woltomierz.

Slime ….czyli „glutek”

Dzieci na całym świecie zwariowały na punkcie slime'ów, czyli kolorowych glutów. Zabawa glutkami pobudza kreatywność i rozwija wyobraźnię, jednak przede wszystkim to świetna frajda. Zamiast kupować glutka, można go zrobić w domu ze składników, które większość z nas ma pod ręką. Przedstawiamy nasz sprawdzony przepis na slime'y. A może wykonasz go sam w domu!

Weź 3 łyżki stołowe bezbarwnego kleju, 3 łyżki wody, łyżkę żelu do prania, kilka kropli barwnika spożywczego i jak chcesz posyp brokatem. Wszystkie składniki mieszamy w miseczce lub kubku. Gdy dobrze się połączą, powstałą masę bierzemy do rąk i ugniatamy do uzyskania gluta. Tak przygotowany slime przechowujemy w szczelnie zamkniętym pudełku i zabawa murowana. Trzeba dodać, że zajęcia poprowadziła, bardzo profesjonalnie, uczennica klas IIIB – Zuzia Jóskowiak.

Członkowie KMO

z opiekunkami:

K.Frach i I.Kaczmarek

[FOTORELACJA]

kmox2019

Dnia 17.10.2019 klasy 1b i 2a wybrały się na wycieczkę do lasu w Błotkowie. Pogoda była piękna a las uroczy, mienił się pełną barwą ciepłych jesiennych kolorów. W lesie rozpoznawaliśmy różne gatunki drzew, liści i owoców.

Zbieraliśmy grzyby, liście i słuchaliśmy odgłosów lasu. Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków. Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków. Zatrzymaliśmy się nad stawem, gdzie obserwowaliśmy pływające łabędzie.

Zmęczeni wędrówka po lesie, ale pełni wrażeń, wróciliśmy do szkoły.

Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania podstaw proekologicznych u dzieci.

Opiekunowie:

Alina Linke

Katarzyna Kamieniarz-Szymczak

Lucyna Piasecka

las2019

W dniu 10 października 2019 r. w naszej szkole odbyły się prawybory, których celem było zachęcenie młodzieży do udziału w wyborach parlamentarnych w przyszłości. Wzięło w nich udział 75% uprawnionych do głosowania uczniów klas VI – VIII. Bezapelacyjnie zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość zdobywając 42% głosów. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, która zdobyła 21% głosów. Na podium znalazł się jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej, który zgromadził 18% głosów. Kolejne miejsca zajęły: Konfederacja Wolność i Niepodległość z 14% głosów i Polskie Stronnictwo Ludowe, które uzyskało 5% głosów.

Prawybory były częścią projektu: „Młodzi głosują”, zainicjowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Projekt realizowało ośmioro uczniów klasy VIII b: Martyna Banaszak, Zuzanna Bartkowiak, Nadia Boinska, Maria Koczorowska, Zofia Koczorowska, Daria Rychlik, Oliwier Marach i Aleksander Nowaczyk, pod kierunkiem p. Iwony Lorenc –Zimniak. Uczniowie bardzo zaangażowali się w przygotowanie i promocję wyborów. Przygotowali m.in.: plakaty zachęcające do udziału w wyborach, przeprowadzili ankiety w klasach dotyczące wiedzy o polskim parlamencie, przygotowali lokal wyborczy, zasiedli w komisji wyborczej oraz sporządzili protokół z przebiegu wyborów.

                                                                                                             Iwona Lorenc -Zimniak

[FOTORELACJA]

glosuj

Kolejny Dzień Edukacji Narodowej za nami. W tym roku spotkanie ponownie odbyło się na wesoło. Uczniowie stanęli oko w oko z nauczycielami i pracownikami szkoły w FAMILIADZIE. Drużynę uczniów pieszczotliwie nazwaną DINUSIAMI reprezentowali: Krzysztof Witkiewicz, Oliwia Glapiak, Michał Urbaniak, Marysia Grobelna oraz Gabrysia Stefaniszyn. Natomiast po drugiej stronie - po losowaniu – stanęły DINOZAURY czyli: pani wicedyrektor Małgorzata Bamburowicz – Węglarska, pani Ewelina Łatka, pani Justyna Sędłak, pani Katarzyna Kobiela oraz pani Aneta Rychlik. Jak w prawdziwej Familiadzie zawodnicy odpowiadali na pytania i zdobywali punkty dla swoich zespołów. Zapytaliśmy ich m.in. jakich przedmiotów szkolnych nie lubimy, dlaczego spóźniamy się do szkoły i jaki powinien być nauczyciel. Walka była zażarta, emocji było co niemiara, a turniej ostatecznie wygrały DINUSIE czyli zespół uczniów zdobywając 196 punktów. DINOZAUROM udało się zgromadzić 117 punktów.

Poza emocjami turniejowymi oczywiście były piosenki, wiersze, życzenia i podziękowania. To było naprawdę fantastyczne przedpołudnie! Czekamy na kolejne podobne!

Sabina Wagner

Kinga Stachowiak

Izabela Kaczmarek

[FOTORELACJA]

den2019

Dnia 7.10.2019r. zostały przeprowadzone Mistrzostwa Gminy Lipno Szkół Podstawowych w piłce nożnej. Zawody zostały rozegrane systemem „każdy z każdym” w dwóch kategoriach wiekowych - klas IV-VI oraz VII-VIII. W sumie w turnieju wzięło udział 60 uczniów.

W wyniku sportowej rywalizacji w kategorii klas IV-VI: zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej z Lipna, II miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej z Goniembic, a na III miejscu uplasowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej z Wilkowic.

Natomiast w kategorii klas VII-VIII: mistrzami zostali chłopcy ze Szkoły Podstawowej z Lipna, II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej z Wilkowic, a III miejsce na podium zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej z Goniembic.

Nagrody w postaci pucharów oraz dyplomy ufundowała Rada Rodziców działająca przy Zespole Szkół w Lipnie.

W ten chłodny, ale słoneczny dzień uczestnicy turnieju zostali ugoszczeni gorącą herbatą i posilili się drożdżówką.

Wszystkim jeszcze raz serdecznie gratulujemy i zapraszamy już za rok.

Kinga Stachowiak, Dariusz Podgórski

[FOTORELACJA]

turniejpilka2019

Tegoroczny „Dzień Chłopaka” uczniowie klasy VI c postanowili spędzić w aktywny sposób. Oczywiście w dniu 30 września 2019 r. chłopcy otrzymali od dziewcząt, na godzinie wychowawczej, moc życzeń i słodkie upominki. A w dniu 4 października 2019r. zorganizowano klasowy wyjazd do Centrum Rodzinnego „WMB Bowling” w Lesznie. Wspólne, aktywne spędzanie czasu wolnego na grze w kręgle przyniosło uczniom wiele pozytywnych wrażeń i służyło dalszej integracji zespołu klasowego. Po wyczerpującej grze uczniowie delektowali się pizzą i frytkami, a następnie w wyśmienitych nastrojach, wrócili do domów. Opiekę nad uczniami w trakcie wyjazdu sprawowały: p. Katarzyna Kobiela i p. Iwona Lorenc –Zimniak.

                                                                                                      Iwona Lorenc –Zimniak

chlopak6c

dyplomcnk2019

W nawiązaniu do podziękowań otrzymanych z Centrum Nauki Kopernik

Dyrektor Zespołu Szkół w Lipnie, pani Aldona Ginter,

składa jeszcze raz serdeczne podziękowanie i wyrazy uznania nauczycielom, którzy swoim zaangażowaniem i kreatywnością wzbogacili ofertę edukacyjną Szkolnych Dni Nauki z udziałem Naukobusa.

Są to:

-pani Małgorzata Bamburowicz-Węglarska

-pani Joanna Cieślak

-pani Katarzyna Frach

-pani Iwona Gołąbka

-pani Ewa Jezierska

-pani Izabela Kaczmarek

-pani Katarzyna Kobiela

-pani Magdalena Korbik-Jurecka

-pani Agnieszka Lewczuk

-pani Maria Matukiewicz

-pani Maria Pawełkiewicz

-pani Justyna Sędłak

-pani Kinga Stachowiak

W dniu 16 października 2019 roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Ratujemy i uczymy ratować”. Jest ona kolejny rok organizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Data nie jest przypadkowa. 16 października to Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Głównym założeniem uczestnictwa w akcji jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Pierwsza pomoc poszkodowanym w tego typu sytuacji to wykonywanie tzw. resuscytacji krążeniowo – oddechowej trwającej do momentu przywrócenia funkcji życiowych lub przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Akcja trwa 30 minut, ponieważ tyle średnio trzeba oczekiwać na przyjazd karetki pogotowia.

Udział naszych uczniów w tym wydarzeniu ma na celu podnoszenie stopnia świadomości w zakresie radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych związanych z zagrożeniem życia i zdrowia ludzkiego.

Bardzo cieszy nas fakt, że każdego roku w akcję włączają się bardzo chętnie zarówno uczniowie, jak i pracownicy szkoły oraz strażacy z OSP Lipno, na których obecność i wsparcie zawsze możemy liczyć. W roku następnym z całą pewnością również przystąpimy do bicia rekordu.

Krzysztof Płonka

[FOTORELACJA]

bicierekordu2019

wosppierwszapomoc

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w tym roku obchodziliśmy w piątek 4 października. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Już tydzień przed akcją uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie tabliczkę dzięki rymowanym podpowiedziom - przykładom rozwieszonym na korytarzach szkoły oraz w świetlicy szkolnej. Wychowankowie z wielkim zaangażowaniem przepytywali się wzajemnie. Do egzaminu sprawdzającego jej znajomość przystąpili uczniowie z klas od III do VII. W każdej klasie uczniowie, którzy odpowiedzieli poprawnie na pytania zdobyli tytuł MT EXPERTA. Nasza szkoła ma nowych dziesięciu „Mistrzów Tabliczki Mnożenia”. Uczniowie, którzy nimi zostali, wykazali się doskonałą znajomością zasad mnożenia, rozwiązali przykłady w najkrótszym czasie.

Oto nasi mistrzowie:

IIIA – JULIA MIKOŁAJCZAK

IIIB – AGATA PELEC

IVA – DAWID OSSOWSKI

VA – MATEUSZ WYSOKIŃSKI

VB – OLIWIA DWORCZAK

VIA – JĘDRZEJ WOJCIECHOWSKI

VIB – STANISŁAW GORCZYCA

VIC – KAROLINA MIKOŁAJCZAK

VIIA – KAMIL SCHWARZ

VIIB – PRZEMYSŁAW SZYMANOWSKI

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Zabawa połączona z nauką wszystkim się podobała, powtórki działań przy okazji lekcji wychowania fizycznego pokazały, że znajomość zasad mnożenia przydaje się wszędzie, nie tylko podczas lekcji matematyki. Uczniowie również z wielkim zapałem przygotowywali się do egzaminu na „Mistrza Tabliczki Mnożenia” w świetlicy szkolnej, gdzie mieli okazję rozwiązywać przykładowe zadania. W tym dniu na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali zadania z tabliczką mnożenia np. (domino matematyczne). Znajomość tabliczki mnożenia sprawdzili uczniowie klasy VIa wśród pracowników szkoły. Wszyscy nauczyciele oraz pracownicy obsługi z uśmiechem na twarzy przystąpili do egzaminu i zdali go na 6.

Akcja była udana, na pewno weźmiemy udział w kolejnym Światowym Dniu za rok.

                                                                                                                                       Joanna Cieślak

[FOTORELACJA]

mnozenie2019

Dnia 24 września klasy V a i V b wraz z opiekunkami, p. Katarzyną Kobielą, p. Eweliną Zajdel – Klarą, p. Olgą Jankowską i p. Anną Markiewicz udały się do Leszna na przedstawienie pt.: „Bogowie i Herosi. Opowieści Afrodyty” przygotowane przez aktorów Teatru Muzycznego Forte z Krakowa. Spektakl w formie musicalu pozwolił przenieść się uczestnikom w niezwykłe czasy mitologicznych bogów i herosów. Tajemnice starożytnych mitów aktorzy odkrywali za pomocą muzyki, tańca, śpiewu oraz gry światła i cieni.

Anna Markiewicz

Ewelina Zajdel - Klara

teatraniam

 

Dnia 6 października 2019r., uczennice naszej szkoły, na zaproszenie księdza Zbigniewa Dobronia, zaprezentowały swoje umiejętności taneczne podczas PARAFIADY w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie. Wystąpiły cztery grupy wiekowe. Na początku zaprezentowały się najmłodsze tancerki z klasy 2 i 3, następnie swój kunszt taneczny pokazały uczennice klas 5 i 6, a na koniec zatańczyły uczennice klas 7. Wszystkie grupy zaprezentowały 9 różnych układów tanecznych. Nasze występy cieszyły się dużym zainteresowaniem i były nagradzane dużymi brawami, które były największą nagrodą za trud włożony w przygotowanie do występów i liczne treningi.

Wszystkim uczestniczkom serdecznie dziękuję za uświetnienie tego wydarzenia i zapraszam do dalszego doskonalenia swojego warsztatu tanecznego.

Kinga Stachowiak

[FOTORELACJA]

zbiniu

W naszej szkole odbył się pokaz zespołu mażoretek NUTKI Lipno prowadzony przez siostry - trenerki Małgorzatę Kujawę i Karolinę Prałat. W zespole trenują uczennice z naszej szkoły, które swym pokazem chciały zachęcić swoje koleżanki do trenowania razem z nimi. Trwają zapisy!

siostry

Przez cały miesiąc w naszej szkole przeprowadzana była akcja charytatywna „Okulary dla Afryki”.

III Ogólnopolską Zbiórkę Okularów zorganizowała Fundacja Okuliści dla Afryki oraz Okulus Plus. Uczniowie chętnie włączyli się w pomoc dla mieszkańców Czarnego Lądu. Zebraliśmy 278 par okularów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i zachęcamy do udziału w kolejnych. Już niedługo odbędzie się akcja „Jabłuszko”, a w listopadzie będziemy zbierać opatrunki.

Anna Markiewicz

Ewelina Zajdel - Klara

okulary

Rozkład jazdy na czas zamknięcia drogi w Targowisku

PRZYWOZY

Autobus 1 Ł. C.

6.50 Lipno- Żakowo- Górka Duch - Targowisko - Górka Duchowna - Żakowo - Lipno (szkoła)

7.30 Lipno - Wydorowo- Radomicko - Lipno 

7.55 Lipno - Żakowo - Górka Duchowna – Targowisko (SP i Przedszkole) - Górka Duchowna – Żakowo – Lipno – Radomicko - Lipno 

Autobus 2  T. K.

6.50 Lipno  - Mórkowo - Lipno

7.05 Lipno – Smyczyna - Mórkowo- Lipno

7.25 Lipno  - Huby

7.40 Lipno – Klonówiec - Goniembice - Lipno

ROZWOZY

Środa

Autobus 1 Ł. C.

13.35 - Wydorowo - Radomicko - Lipno - Żakowo - Górka Duchowna -Targowisko - Górka Duchowna - Żakowo - Lipno

15.25 Lipno - Huby - Wydorowo - Radomicko - Lipno

Autobus 2 T.K.

dodatkowo o 15.25

 Lipno - Smyczyna - Mórkowo- Lipno - Żakowo - Górka Duchowna – Targowisko - Górka Duchowna - Żakowo - Lipno ( zabiera uczniów z Górki Duchownej i Targowiska)

Podobnie jest w czwartek tylko Pani T.K. (Autobus 2) o 15.25 pojedzie bezpośrednio  z Lipna do Górki Duchownej, Targowiska, gdyż nie ma kursu o 15.25 do Smyczyny i Mórkowa a Pani Ł. C. (Autobus 1) Huby, Wydorowo i Radomicko

Piątek

Autobus 1 Ł.C.

12.40 - Lipno - Wydorowo – Radomicko – Lipno – Żakowo – Górka Duchowna - Targowisko- i powrót

14.25 - Lipno - Huby - Wydorowo - Radomicko

Autobus 2 T.K.

12.40 - Smyczyna - Mórkowo - Huby- Lipno

13.35- Smyczyna - Mórkowo - Lipno

14.25 - Mórkowo - Lipno- Żakowo - Górka Duchowna- Targowisko -i powrót 

Poniedziałek

Autobus 1

14.30- Lipno - Wydorowo - Radomicko - Lipno

15.25 - Lipno - Żakowo- Górka Duchowna - Targowisko - i powrót

 Autobus 2 

14.30 Lipno - Smyczyna - Mórkowo - Lipno - Żakowo - Górka Duchowna - Targowisko i powrót 

15.25 Lipno - Huby - Radomicko - Lipno 

W Szkole Podstawowej Zespołu Szkół w Lipnie od czterech lat działa Klub Młodego Odkrywcy "Ciekawi Świata" pod opieką pani Izabeli Kaczmarek i Katarzyny Frach. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu tych nauczycielek oraz wsparciu pana Dariusza Bojka z Zespołu Szkół Technicznych – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lesznie jako Partnera Regionalnego Centrum Nauki Kopernik, w nagrodę w dniach 26 -27 września 2019r. zawitał u nas NAUKOBUS. Na ten czas cała placówka zamieniła się w Szkołę Młodych Naukowców.

Mobilna wystawa z eksponatami, które można dotknąć i przetestować, to sposób na dotarcie do uczniów z wsi, miast i miasteczek, gdzie dostęp do atrakcyjnych form edukacji jest utrudniony.

Z dala od szkolnej tablicy i kredowego pyłu młodzi odkrywcy ze wszystkich szkół i przedszkoli Gminy Lipno, ze Szkoły Podstawowej z Bronikowa, zaproszeni goście z Urzędu Gminy Lipno z wójtem Łukaszem Litką na czele, rodzice i pracownicy szkoły dowiedzieli się, jak powstaje film, na czym polega dowód na istnienie Pitagorasa, spróbowali również oszukać swoje zmysły. Na wystawie zobaczyli m.in. kulę plazmową, dowiedzieli się jak zbudowana jest skocznia narciarska oraz sprawdzili swoje siły w rozwiązaniu wielu zagadek, a to wszystko pod okiem animatorów z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, którzy pomagali wszystkim rozpalić naukowe pasje. Niejeden wynik eksperymentu wprawiał w zdumienie. Niejednokrotnie wywoływał salwy śmiechu, a co najważniejsze wzbudzał ciekawość.

Wizyta Naukobusa z CNK z Warszawy trwała dwa dni, a w naszej szkole działo się naprawdę wiele. Przez wystawę przewinęło się ok.900 osób i dla każdego było coś miłego.

Gościliśmy stoisko ZST CKZiU z Leszna, które w ramach projektu KMO przygotowało drukarki 3D, roboty, prezentacje prac Kółka Mechatronicznego, majsterkowanie przy pomocy wózka młodego konstruktora i przeprowadziło doświadczenia z ciekłym azotem.

Zaprzyjaźniony KMO z II LO z Leszna prowadził warsztaty chemiczne, na których można było dowiedzieć się co to jest PH, zobaczyć ognistego smoka, stworzyć sztuczną krew i zaznajomić się z magicznym płynem.

Policjant z wydziału kryminalistycznego brał odciski palców i ciekawie opowiadał o swojej pracy. Strażacy z OSP z Lipna uczyli dzieci i młodzież jak udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach. Pszczelarze z Lipna w ciekawy sposób zaznajomili nas z życiem i pracą pszczół, a baloniarze z Aeroklubu leszczyńskiego zabrali nas w podniebny lot swoimi opowieściami.

Odkrywaliśmy świat różnymi zmysłami w sali zabaw sensorycznych i urządziliśmy nie lada koncert na Bum Bum Rurkach. Wielu z nas zamknęło się w pokoju zagadek i szukało klucza, aby z niego wyjść. A niektórzy zgłębiali wiedzę biologiczną i przyrodniczą rozpoznając zboża, czy liście, a także obserwując świat „pod lupą”, a także biorąc udział w pokazach chemicznych przygotowanych przez zespół uczniów z klas ósmych.

Również nie mogło w tym dniu zabraknąć stanowiska KMO „Ciekawi Świata” z naszej szkoły, gdzie w roli ekspertów debiut mieli członkowie klubu z klasy IIIb i IIb. Niech żałują ci, którzy nie byli lub nie skorzystali z tych wszystkich atrakcji.

A kto nasycił się wiedzą naukową mógł odpocząć i posilić się pysznymi ciastami w kawiarence przygotowanej przez Radę Rodziców.

Były to niesamowite dni, które pozostaną jeszcze długo w pamięci wszystkich i które jeszcze długo będziemy wspominać. A na koniec należy dodać, że CNK z Warszawy podarowało naszej szkole pomoc naukową "Moduł woda",wartą 860zł, którą będziemy wykorzystywać na KMO i lekcjach przyrody i biologii. Bardzo dziękujemy!

Również ogromne podziękowania ślemy wszystkim zaangażowanym w przyjęcie wystawy mobilnej NAUKOBUS.

Izabela Kaczmarek

[FOTORELACJA]

nauka2019

OJ, DZIAŁO SIĘ, DZIAŁO!!!

nauka22019

 

 

PISALI O NAS NA WIELU PORTALACH INTERNETOWYCH:

 

http://elka.pl/content/view/94680/80/

https://leszno.naszemiasto.pl/naukobus-odwiedzil-szkole-w-lipnie-ponad-900-osob-na/ar/c1-7362897

http://nowa.tvml.pl/naukobus-z-centrum-nauki-kopernik-w-lipnie/

Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można! W piątek, 20 września uczniowie naszej szkoły biorąc udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata" wzięli się do roboty i usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów. Tegoroczne działania uświadomiły uczniom, że porzucone szklane i plastikowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Uczniowie klas pierwszych zasadzili przed szkołą kolejne już krzewy, które nie tylko upiększają naszą okolicę. A uczniowie klas II i III wykonali plakaty zachęcające wszystkich do szanowania i dbania o naszą planetę. Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok – segregujemy śmieci, zbieramy baterie, mamy zbiórki makulatury.

Dziękujemy uczniom za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję!

smieci2019

Witamy po przerwie wakacyjnej! To my członkowie Klubu Młodego Odkrywcy. Rozrastamy się, ponieważ do 20 klubowiczów dołączyła kolejna ekipa i jest nas w tym roku szkolnym aż 41 członków.

Jak zwykle na naszych zajęciach jest wesoło i naukowo. Do tej pory sprawdziliśmy kiedy balony pękają, a kiedy nie. Przechodziliśmy przez kartkę formatu A4, rozwiązywaliśmy niesamowitą zagadkę budowlaną i polecieliśmy w kosmos zbudowanymi przez nas rakietami napędzanymi powietrzem z butelki.

Chcecie poeksperymentować z nami, to zapraszamy 26 i 27 września na stoisko Klubu Młodego Odkrywcy już od godz. 8.15 do sali 24. Przybywajcie!

Klubowicze wraz z opiekunami: K.Frach, I.Kaczmarek

[FOTORELACJA]

kmo12019

W sobotę, 14 września 2019r., na hipodromie w Racocie odbyła się XXVI edycja Biegu Olimpijskiego. W zawodach wzięło udział kilkuset biegaczy w różnym wieku. Wśród startujących nie zabrakło głównego organizatora i pomysłodawcy zawodów posła RP Wojciecha Ziemniaka. Bieg miał charakter rekreacyjny i liczyła się jego idea. Najlepszym biegaczem okazał się Krzysztof Szymanowski. Drugie miejsce zajął Piotr Mikołajczyk, a trzeci był Daniel Bosy.

Na biegu nie zabrakło ekipy z Zespołu Szkół w Lipnie, którza pod wodzą pani Kingi Stachowiak i pana Dariusza Podgórskiego, pokonała cały dystans z uśmiechami na twarzy. Wszystkim towarzyszyła dobra pogoda i super zabawa.

[FOTORELACJA]

biegiracot2019

Rewelacyjnie wypadła reprezentacja Polski czyli uczniowie Zespołu Szkół w Lipnie - Szkoły Podstawowej w Lipnie i jednocześnie zawodnicy UKS-u Roszada Lipno w I edycji Pucharu Świata Szkół Podstawowych rozgrywanych w Chianciano Terme we Włoszech (Toskania) w terminie 5-8.09.2019r.

W grze błyskawicznej drużyna w składzie: MATEUSZ WYSOKIŃSKI, ZOFIA WIDEŁ i ANTONINA WIDEŁ, wywalczyła III miejsce, ustępując miejsca tylko drużynie z Rosji i Włoch.

W grze aktywnej mimo zaciętej walki zajęli IV miejsce tuż za Rosją, Włochami i Holandią.

Ogromne GRATULACJE!!!

roszada

 

Jak to zwykle bywa, tegoroczne wakacje znów okazały się za krótkie. I choć dziwnym trafem, pędzący niczym ekspres, czas lata i błogiego lenistwa zwolnił, ustępując ponownie miejsca rytmowi szkolnemu, na korytarzach Szkoły Podstawowej w Lipnie nie brakło wesołego harmidru i podekscytowanych uśmiechów. Wypoczęci, rozszczebiotani uczniowie zebrali się na dziedzińcu przed szkołą.

Gwar momentalnie ucichł, kiedy 2 września, o godzinie 9:00 rozpoczęła się uroczystość inaugurująca nowy rok szkolny 2019/2020.

Nowy rok szkolny, to nowe nadzieje, nowy rozsądek, edukacyjne i wychowawcze plany i oczekiwania. Możemy mnożyć to, co jest nowe przed nami. Jednak data 1 września nie zawsze jest związana z nadzieją na lepsze… Pamiętamy, że 80 lat temu cywilizowany świat nie zdał egzaminu z wolności i miłości. Rozpętał okrutną wojnę, która pochłonęła ogromną liczbę ludzkich istnień. Nie chcemy, aby taki scenariusz kiedykolwiek w historii się powtórzył. Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w znacznej mierze zależy to od nas i od tego, co uczynimy tutaj i teraz. O tych tragicznych wydarzeniach przypomnieli wszystkim uczniowie starszych klas.

Następnie zabrała głos Pani dyrektor Aldona Ginter, która serdecznie przywitała uczniów i życzyła im mnóstwa sukcesów oraz wytrwałości w zdobywaniu wiedzy.

Na apelu nie zabrakło onieśmielonych pierwszoklasistów i jeszcze bardziej zdenerwowanych i zestresowanych rodziców, ale po ciepłym powitaniu ze strony pani dyrektor, twarze młodych uczniów wyraźnie się odprężyły. Uczniowie z ciekawością przysłuchiwali się kierowanym do nich słowom i po raz pierwszy spotkali się ze swoimi wychowawczyniami.

Po krótkim apelu wszyscy uczniowie udali się do klas, aby odebrać nowe plany lekcji i porozmawiać z wychowawcami, by parę chwil później wybiec ze szkoły i cieszyć się ostatnim dniem bez dźwięku lekcyjnego dzwonka.

Z okazji pierwszego dzwonka wszystkim naszym uczniom, i tym starszym, i tym najmłodszym, życzymy oczywiście jak najlepszych ocen w nowym roku szkolnym, ale przede wszystkim radości z nauki i odkrywania swoich pasji oraz talentów.

FOTORELACJA

witajszkolo2019

         W dniach 21 i 22 sierpnia 2019r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się szkolenie trenerów partnerów regionalnych programu KMO. Objęło ono 12 osób, wśród których znalazła się pani Izabela Kaczmarek trener i opiekun KMO w Zespole Szkół w Lipnie, pani Anna Władkowska nauczycielka z II LO w Lesznie i pan Dariusz Bojek wicedyrektor i partner regionalny programu KMO z ZST CKZiU w Lesznie.
Były to niezwykle intensywne dni pracy spędzone wśród bardzo aktywnych, zakręconych i pełnych energii nauczycieli. Zanurzyliśmy się w eksperymentach, przeszliśmy przez metodę badawczą, podyskutowaliśmy, jakie ma elementy, jak można je wprowadzać na różnych etapach edukacji i w jakich formach. Zaplanowaliśmy działania rok szkolny 2019 / 2020 oraz działania na VIII Forum KMO.


         Myślę, że wiele działań będziemy mogli wprowadzić w naszym szkolnym Klubie Młodego Odkrywcy „Ciekawi Świata”, który ruszy pełną parą już we wrześniu, a już wkrótce odbędzie się konferencja dla dyrektorów szkół miasta Leszna i powiatu leszczyńskiego oraz warsztaty dla nauczycieli, którzy chcieliby dołączyć do grona opiekunów KMO i prowadzić  je w swoich szkołach.


Izabela Kaczmarek

trenerka kmo

Copyright © 2019 SP LIPNO Rights Reserved.