foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Lipnie. Dziękujemy za odwiedzenie naszej witryny :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

W Szkole Podstawowej Zespołu Szkół w Lipnie od czterech lat działa Klub Młodego Odkrywcy "Ciekawi Świata" pod opieką pani Izabeli Kaczmarek i Katarzyny Frach. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu tych nauczycielek oraz wsparciu pana Dariusza Bojka z Zespołu Szkół Technicznych – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lesznie jako Partnera Regionalnego Centrum Nauki Kopernik, w nagrodę w dniach 26 -27 września 2019r. zawitał u nas NAUKOBUS. Na ten czas cała placówka zamieniła się w Szkołę Młodych Naukowców.

Mobilna wystawa z eksponatami, które można dotknąć i przetestować, to sposób na dotarcie do uczniów z wsi, miast i miasteczek, gdzie dostęp do atrakcyjnych form edukacji jest utrudniony.

Z dala od szkolnej tablicy i kredowego pyłu młodzi odkrywcy ze wszystkich szkół i przedszkoli Gminy Lipno, ze Szkoły Podstawowej z Bronikowa, zaproszeni goście z Urzędu Gminy Lipno z wójtem Łukaszem Litką na czele, rodzice i pracownicy szkoły dowiedzieli się, jak powstaje film, na czym polega dowód na istnienie Pitagorasa, spróbowali również oszukać swoje zmysły. Na wystawie zobaczyli m.in. kulę plazmową, dowiedzieli się jak zbudowana jest skocznia narciarska oraz sprawdzili swoje siły w rozwiązaniu wielu zagadek, a to wszystko pod okiem animatorów z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, którzy pomagali wszystkim rozpalić naukowe pasje. Niejeden wynik eksperymentu wprawiał w zdumienie. Niejednokrotnie wywoływał salwy śmiechu, a co najważniejsze wzbudzał ciekawość.

Wizyta Naukobusa z CNK z Warszawy trwała dwa dni, a w naszej szkole działo się naprawdę wiele. Przez wystawę przewinęło się ok.900 osób i dla każdego było coś miłego.

Gościliśmy stoisko ZST CKZiU z Leszna, które w ramach projektu KMO przygotowało drukarki 3D, roboty, prezentacje prac Kółka Mechatronicznego, majsterkowanie przy pomocy wózka młodego konstruktora i przeprowadziło doświadczenia z ciekłym azotem.

Zaprzyjaźniony KMO z II LO z Leszna prowadził warsztaty chemiczne, na których można było dowiedzieć się co to jest PH, zobaczyć ognistego smoka, stworzyć sztuczną krew i zaznajomić się z magicznym płynem.

Policjant z wydziału kryminalistycznego brał odciski palców i ciekawie opowiadał o swojej pracy. Strażacy z OSP z Lipna uczyli dzieci i młodzież jak udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach. Pszczelarze z Lipna w ciekawy sposób zaznajomili nas z życiem i pracą pszczół, a baloniarze z Aeroklubu leszczyńskiego zabrali nas w podniebny lot swoimi opowieściami.

Odkrywaliśmy świat różnymi zmysłami w sali zabaw sensorycznych i urządziliśmy nie lada koncert na Bum Bum Rurkach. Wielu z nas zamknęło się w pokoju zagadek i szukało klucza, aby z niego wyjść. A niektórzy zgłębiali wiedzę biologiczną i przyrodniczą rozpoznając zboża, czy liście, a także obserwując świat „pod lupą”, a także biorąc udział w pokazach chemicznych przygotowanych przez zespół uczniów z klas ósmych.

Również nie mogło w tym dniu zabraknąć stanowiska KMO „Ciekawi Świata” z naszej szkoły, gdzie w roli ekspertów debiut mieli członkowie klubu z klasy IIIb i IIb. Niech żałują ci, którzy nie byli lub nie skorzystali z tych wszystkich atrakcji.

A kto nasycił się wiedzą naukową mógł odpocząć i posilić się pysznymi ciastami w kawiarence przygotowanej przez Radę Rodziców.

Były to niesamowite dni, które pozostaną jeszcze długo w pamięci wszystkich i które jeszcze długo będziemy wspominać. A na koniec należy dodać, że CNK z Warszawy podarowało naszej szkole pomoc naukową "Moduł woda",wartą 860zł, którą będziemy wykorzystywać na KMO i lekcjach przyrody i biologii. Bardzo dziękujemy!

Również ogromne podziękowania ślemy wszystkicm zaangażowanym w przyjęcie wystawy mobilnej NAUKOBUS.

Izabela Kaczmarek

 

nauka2019

OJ, DZIAŁO SIĘ, DZIAŁO!!!

nauka22019

Copyright © 2020 SP LIPNO Rights Reserved.