foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Lipnie. Dziękujemy za odwiedzenie naszej witryny :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

     W czwartek, 26 października, redakcja gazetki szkolnej wraz z panią Iwoną Gołąbką i panią Ewą Jezierską, wyjechała do Poznania.   Nie był to jednak tylko wyjazd rekreacyjny. Plan był ambitny… Ostrów Tumski. Jest to jedyna pozostała z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie. Naszą niecodzienną lekcję zaczęliśmy od Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci – a tam zajęcia warsztatowe i budowanie grodów, na wzór poznańskich. Mogliśmy obejrzeć przedmioty codziennego użytku, którymi posługiwali się Piastowie, ale największą frajdę sprawiło nam przymierzanie dawnych strojów. W Rezerwacie znajduje się również największy wykop archeologiczny – dostępny dla zwiedzających – z odsłoniętym przekrojem warstw stanowiących zapis procesów toczących sie tam przez stulecia. Odwiedziliśmy także wystawę „Rodzina i dziecko w średniowieczu”, która „odpowiedziała” nam na wiele nurtujących pytań: jak funkcjonowały rodziny w średniowieczu, jacy byli rodzice tamtych czasów, w jaki sposób opiekowali się dziećmi, jak wyglądał dziecięcy świat? Zobaczyliśmy Bazylikę Archikatedralną świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest to jedna z najstarszych świątyń w Polsce, wielokrotnie przebudowywana w różnych stylach architektonicznych. Katedra jest miejscem pochówku wielu królów. Główny korpus świątyni otoczony jest wieńcem 12 kaplic. Najcenniejszą z nich jest Złota Kaplica, którą również zobaczyliśmy.

Odwiedziliśmy też Muzeum Archidiecezjalne – dawną Akademię Lubrańskiego, w którym nasze bystre oczy dojrzały kielich liturgiczny z kościoła w Radomicku. Ku naszemu zaskoczeniu mogliśmy również wejść do środka Kościoła Najświętszej Marii Panny, który jest od wielu lat niedostępny dla zwiedzających, ponieważ oczekuje na remont.

Wszyscy robiliśmy zdjęcia i dobrze się bawiliśmy. Na zakończenie naszej poznańskiej wyprawy udaliśmy się do restauracji „Tumska” na ciepłą herbatę, sok i prawdziwą „sznekę z glancem”.

Ta wycieczka z pewnością pozostanie nam w pamięci na długie, długie lata.

Emilia Mikołajczak ( uczennica klasy VIb )

iwona

Copyright © 2019 SP LIPNO Rights Reserved.