foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Lipnie. Dziękujemy za odwiedzenie naszej witryny :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

Wulkany świata to lekcja podróżnicza, jaką przeżyli młodsi i nieco starsi członkowie KMO.

Każde dziecko doskonale wie, jak wygląda wulkan. Kiedy pytamy ich, czy można podróżować po wulkanie, zawsze odpowiadają „nie, bo jest to niebezpieczne”. A jednak dzieci są ciekawe tego, jak wulkany powstają, gdzie i jak wygląda wybuch wulkanu.

Dlatego członkowie Klubu Młodego Odkrywcy z klasy Ib i IIIb postanowili poświęcić swoje warsztaty fascynującym górom pełnym ognia właśnie.

Dzieciaki z zaciekawieniem oglądały film o 10 największych wulkanach świata. Wiemy już, że "wulkan to miejsce, w którym gorąca, płynna skała, zwana magmą, wydobywa się z wnętrza Ziemi na jej powierzchnię". Wiemy też, że "wybuch wulkanu nazywamy erupcją" i że "erupcja to jedno z najgroźniejszych zjawisk przyrody. Gorący popiół, skały i gazy są podczas niej wyrzucane wysoko w powietrze..."

Po tych wiadomościach przystąpiliśmy do eksperymentów. Stało się wybuchowo… W tym celu skonstruowaliśmy z papieru wulkaniczny stożek, za komin wulkanu posłużył nam słoik. Do gotowej konstrukcji wlaliśmy wodę i ocet, a później wsypaliśmy odrobinę sody oczyszczonej, aby wywołać reakcję chemiczną. Substancje natychmiast ze sobą zareagowały ukazując naszym oczom piękny, pienisty, wulkaniczny wybuch. Uczniowie byli zachwyceni eksperymentem.

Uczniowie klas pierwszych natomiast wykonali wulkan z cytryny i on też był super wybuchowy!

Opiekunki KMO: I.Kaczmarek, K.Frach

[FOTORELACJA]

klubkmo

Copyright © 2019 SP LIPNO Rights Reserved.