foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Lipnie. Dziękujemy za odwiedzenie naszej witryny :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

CO TO JEST TA KAPILARNOŚĆ?

Na początku nawet wymówienie tej nazwy sprawiało nam trudność, ale postanowiliśmy sprawdzić co to jest. Z wykałaczek zrobiliśmy mini drzewka, a między wykałaczki włożyliśmy filtr do kawy. Pomiędzy wykałaczkami stworzyło się coś na kształt cieniutkich rurek i to właśnie nimi woda podnosiła się do góry - to jest zjawisko kapilarności. Transport wody sprawdziliśmy też przy pomocy ręcznika papierowego.

SKĄD TA RDZA?

Pozazdrościliśmy siódmoklasistom zadań dodatkowych i postanowiliśmy na zajęciach KMO wykonać eksperyment z czynnikami przyśpieszającymi korozję metali. Do czterech słoików włożyliśmy takie same gwoździe, w jednym słoiku była woda, w drugim woda z solą, w trzecim olej, a w czwartym tylko powietrze. Efekt? Już wiemy, że sama woda i woda z solą najbardziej sprzyjają korozji metali, natomiast olej zabezpiecza przed korozją (konserwuje).

Teraz wiemy, dlaczego po zimie trzeba umyć samochody także od spodu!

Opiekun KMO 1b: K.Frach

kapilarnosc1b

UCZYMY SIĘ OSZCZĘDZANIA

Całkiem niedawno, w bardzo prosty sposób, bez zbędnego machania czarodziejską różdżką, wyczarowaliśmy na zajęciach KMO oryginalną, pierwszą w życiu, samodzielnie wykonaną – SKARBONKĘ. Dlaczego skarbonka jest oryginalna, zapytasz? Ano dlatego, że powstała z balonu, makulatury i kleju do tapet… Ot całe czarowanie! Dużo roboty, a radość bezcenna! Duma rozpiera każdego niemal za każdym razem, gdy ktoś wejdzie do pokoju i zauważy nowy gadżet. A jaką mamy frajdę kiedy pozbieramy i oddamy „śwince – skarbonce” zalegający w kieszeniach spodni bilon! Myślę, że jest to bardzo dobry sposób na to, by od małego uczyć dziecko oszczędności i szacunku do wartości pieniądza…

Opiekun KMO 3b: I.Kaczmarek

swinka3b

Copyright © 2019 SP LIPNO Rights Reserved.