MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Lipnie. Dziękujemy za odwiedzenie naszej witryny :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

Już po raz dwudziesty 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wówczas pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

W naszej szkole również postanowiliśmy uczcić nasz język ojczysty – język polski. Tego dnia uczniowie klas I-III zmierzyli się z wierszem Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Jamnik” z tomiku „Wiersze łamiące języki”. Najlepiej z tekstem poradziła sobie klasa 3 b.

Uczniowie klas IV-VIII przemierzali naszą szkołę „tropem myśli”. Gra polegała na znalezieniu hasła ukrytego w sentencjach rozmieszczonych na terenie szkoły. Kilkunastu uczniom udało się odczytać słowa Czesława Miłosza „Tylko mowa jest ojczyzną”.

W bibliotece w tym dniu chętni uczniowie mogli rozwiązywać rebusy, zagadki językowe lub zagrać w gry planszowe.

W klasie 3 b odbył się również konkurs głoskowania, w którym I miejsce zajęła Zuzanna Jóskowiak, II miejsce Łucja Kaźmierczak a III miejsce Ramona Frąckowiak.

Dorota Grochowa

Anna Markiewicz

ojczystyjezyk

Copyright © 2020 SP LIPNO Rights Reserved.