DZIEŃ ZIEMI

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Lipnie. Dziękujemy za odwiedzenie naszej witryny :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi.

aziemia1

Jest to coroczna, wiosenna akcja, która ma uświadamiać nam wszystkim, jak kruchy jest ekosystem planety Ziemi oraz promować postawy proekologiczne. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono pięćdziesiąt lat temu, w roku 1970, w Stanach Zjednoczonych. Tego dnia tysiące szkół i uniwersytetów amerykańskich zorganizowało masowe protesty przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego. W roku 1990 ideę świętowania Dnia Ziemi podjęto w ponad 140 krajach na świecie, także w Polsce.

Motywem przewodnim obchodów Dnia Ziemi w 2020 roku jest hasło "Działania na rzecz ochrony klimatu". Jego celem jest zaakcentowanie wyzwań związanych

z niekorzystnymi zmianami klimatycznymi zachodzącymi na Ziemi. Niestety, w tym roku, ze względu na pandemię, żadne masowe wydarzenia, mające na celu ochronę zasobów naszej planety, nie mogą się odbyć. Ale paradoksalnie właśnie teraz Ziemia dostaje od nas wiele cenniejszych prezentów. To, że ze względu na sytuację epidemiologiczną ograniczamy naszą działalność i ruchliwość, daje Ziemi zdrowy oddech.

W naszej szkole rokrocznie organizowaliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi. W bieżącym roku nie jest to możliwe. Pamiętajmy jednak, że nawet przebywając w domu, codziennie możemy wspierać naszą planetę. Oto krótka „ściąga” zachowań proekologicznych:

aziemia2

OSZCZĘDZAJ ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ!

Gaś światło kiedy wychodzisz z pokoju, wyłączaj telewizor, radio, komputer, gdy już nie będziesz z nich korzystał.

aziemia3

OSZCZĘDZAJ WODĘ!

Zakręcaj wodę w kranie kiedy myjesz zęby. Bierz raczej krótki prysznic, niż kąpiel. Dokręcaj krany.

aziemia4

SEGREGUJ ODPADY!

Zawsze wrzucaj odpady do odpowiednich pojemników. W ten sposób ograniczasz ich ilość.

Posegregowane odpady to cenne surowce wtórne, które można ponownie wykorzystać.

aziemia5

NIE ŚMIEĆ!

Zwracaj uwagę innym, gdy śmiecą. Sprzątaj po swoim psie gdy wychodzisz z nim na spacer.

W ten sposób dbasz o czystość swojego otoczenia!

aziemia6

NIE ZANIECZYSZCZAJ POWIETRZA!

Staraj się korzystać z ekologicznych środków transportu.

Jeśli masz do pokonania krótki dystans, idź na piechotę lub jedź rowerem. Nie pal śmieci.

aziemia7

NIE WYRZUCAJ RZECZY, KTÓRE MOŻNA WYKORZYSTAĆ!

Jeśli nie korzystasz już ze swoich zabawek, gier, książek –

zamiast je wyrzucić pomyśl, może jest ktoś inny, komu mogłyby się przydać.

W ten sposób możesz sprawić komuś przyjemność!

Przyczyniasz się także do ochrony zasobów środowiska naturalnego!

aziemia8

OSZCZĘDZAJ PAPIER!

Używaj dwóch stron kartki papieru do pisania lub rysowania.

Nie wyrywaj niepotrzebnie kartek z zeszytów.

W ten sposób chronisz drzewa (z których robiony jest papier) przed wycinaniem i wytwarzasz mniej śmieci!

aziemia9

BĄDŹ ŚWIADOMYM KONSUMENTEM!

Zwracaj uwagę na to co kupujesz. Czy produkty te są oznakowane symbolami, które świadczą o ich wpływie na środowisko naturalne (np. opakowanie nadające się do recyklingu, produkt bezpieczny dla warstwy ozonowej, nie testowane na zwierzętach itp.). Rezygnuj z zakupu produktów, które są ci zbędne. W ten sposób chronisz środowisko naturalne!

Jak chronić naszą planetę Ziemię podpowiada też bajka „Ekologiczny dom”, której obejrzenie polecam wszystkim młodszym uczniom naszej szkoły. Oto link do niej: https://www.youtube.com/watch?v=PYd88-RyaLs

M.Bamburowicz-Węglarska

 

Copyright © 2020 SP LIPNO Rights Reserved.