AKCJA „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Lipnie. Dziękujemy za odwiedzenie naszej witryny :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

W dniu 16 października 2019 roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Ratujemy i uczymy ratować”. Jest ona kolejny rok organizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Data nie jest przypadkowa. 16 października to Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Głównym założeniem uczestnictwa w akcji jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Pierwsza pomoc poszkodowanym w tego typu sytuacji to wykonywanie tzw. resuscytacji krążeniowo – oddechowej trwającej do momentu przywrócenia funkcji życiowych lub przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Akcja trwa 30 minut, ponieważ tyle średnio trzeba oczekiwać na przyjazd karetki pogotowia.

Udział naszych uczniów w tym wydarzeniu ma na celu podnoszenie stopnia świadomości w zakresie radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych związanych z zagrożeniem życia i zdrowia ludzkiego.

Bardzo cieszy nas fakt, że każdego roku w akcję włączają się bardzo chętnie zarówno uczniowie, jak i pracownicy szkoły oraz strażacy z OSP Lipno, na których obecność i wsparcie zawsze możemy liczyć. W roku następnym z całą pewnością również przystąpimy do bicia rekordu.

Krzysztof Płonka

bicierekordu2019

Copyright © 2020 SP LIPNO Rights Reserved.