NOWY SEMESTR ROZPOCZĘLIŚMY TEATRALNIE

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Lipnie. Dziękujemy za odwiedzenie naszej witryny :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

 

Wystarczy tylko odrobina fantazji
By w baśniową krainę mógł wybrać się każdy!

Pod koniec lutego uczniowie klas IV – VI z wychowawcami uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym pt. „Dynastia Miziołków” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa, który gościł w MOK – u w Lesznie. Przedstawienie, stworzone na podstawie książki pod tym samym tytułem, to obraz codziennego życia dwunastoletniego chłopca, który ma problemy takie same, jak jego rówieśnicy - konflikty z rodzicami, przyjaźnie z kolegami, pierwsza miłość. Miziołek jest chłopcem bystrym, inteligentnym, dlatego zwykle potrafi ocenić swoje kłopoty z dystansu i opisać je z humorem.

Spektakl w dużej mierze zachował formę pamiętnika, poprzez pierwszoosobowe prowadzenie narracji. Sprawiało to wrażenie „bliskości” z bohaterem, dzięki czemu widzowie łatwiej identyfikowali się z jego problemami.

Natomiast uczniowie klas I-III z wychowawcami przenieśli się w świat Baśni Braci Grimm. Któż z nas nie słuchał z zapartym tchem historii, opowiadanych przez babcię, gdzie dobro i zło toczyło odwieczną walkę, a dzielny rycerz zdobywał rękę pięknej księżniczki? Baśnie naszego dzieciństwa to najpiękniejsze opowieści, które pamiętamy do dziś. Takie też są Baśnie braci Grimm, wybrane specjalnie dla naszych najmłodszych, bogate w cudowne zdarzenia i fantastyczne postaci. Oparte na folklorze opowiadania, kryją w sobie wiele mądrości ludowych, często osnutych na pradawnych podaniach i legendach. Pozbawione okrucieństwa historie ukazują zwycięstwo miłości, sprawiedliwości i dobra, prowadzą dzieci przez pełne morału wędrówki po magicznej krainie wyobraźni. Podróżować z nami będą najsłynniejsi bohaterowie, z którymi nie straszne są żadne przygody!

Spektakl kształtuje postawy moralne, dzięki czemu dzieci uczą się rozgraniczać dobro od zła, a także przyswajają pozytywne wzorce postępowania. Ruchoma i kolorowa scenografia rozwija w łatwy i pełen radości sposób dziecięcą wyobraźnię. Przedstawienie udźwiękowione jest autorskimi piosenkami, które pobudzają umysł dziecka do aktywnego działania, ale też sprzyjają rozwojowi muzycznemu najmłodszych. Aktorzy używają masek scenicznych, co pozwala dzieciom oswoić się z różnymi formami teatru.

Z pewnością było to dla nas nie tylko niezwykle ciekawe spotkanie z kulturą, ale i   ogromna dawka dobrego humoru, w której aktorzy „z przymrużeniem oka” ukazali świat dziecięcego postrzegania.

wychowawcy klas I-VI

teatrmok

Copyright © 2020 SP LIPNO Rights Reserved.