W minionym czasie uczniowie klas V mieli okazję być na spotkaniu z artystą – panem Mikołajem Kowalczykiem. Spotkanie odbywało się podczas lekcji plastyki w ramach realizacji podstawy programowej.

Pan Kowalczyk jest artystą z zamiłowania (nie z wykształcenia), a Jego dziadziną jest rysunek ołówkiem. Opowiadając o swojej pasji zapoznał uczniów z warsztatem rysownika, zaprezentował swoje prace, przeprowadził krótkie zajęcia – prawidłowy szkic twarzy z zachowaniem proporcji oraz zdradził kilka tajników dobrego rysunku. Pochwalił się również swoimi sukcesami. Potem stanął w „krzyżowym ogniu” pytań, które zadawały dzieci, gdy tylko coś je bardziej zainteresowało.

O pierwszych efektach tego spotkania mogłam przekonać się już po świętach na lekcjach plastyki. Niektóre z dzieci przyniosły swoje szkicowniki, aby się pochwalić tym co narysowały w wolnych chwilach. To w nich podejmują różne próby rysunku (ołówkiem, kredkami). Muszę szczerze przyznać miałam okazję widzieć kilka dobrych prac. Jedna z uczennic przyniosła swoje pierwsze rysunki. Ona także postanowiła założyć szkicownik. Jak widać czasem wystarczy „iskierka”, by w drugim człowieku rozpalić pasję. Być może - NIE… raczej jestem pewna – że wśród moich uczniów są przyszli – wielcy - artyści.

Dzieciaki – trzymam za WAS kciuki, a WY kochani rodzice wspierajcie je i sponsorujcie im kredki, ołówki, arkusze do rysunku itd…

Justyna Sędłak

kowalczyk