NOC NAUKI

NOC NAUKI

Czy można dotknąć ognia? Co stanie się z balonem, gdy zanurzymy go w ciekłym azocie? Czy można malować światłem? Uczestnicy Nocy Nauki już znają odpowiedzi!
W miniony piątek w Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lipnie odbyła się Noc Nauki. Wydarzenie to jest częścią projektu działaMY, który promuje czytelnictwo w niestandardowy sposób, poprzez wydarzenia kulturalne, spotkania z ciekawymi ludźmi czy warsztaty. Zachęca tym samym do odwiedzania bibliotek, bo są to nie tylko miejsca do czytania, czy nauki, ale również relaksu, rozrywki i spotkań.
Noc Nauki była przepełniona atrakcjami. Uczestnicy otrzymali mapy z zaznaczonymi stanowiskami i zbierali naklejki za wizyty przy każdym z nich. Wydarzenie rozpoczęło się pokazem naukowym chemika Mateusza Stockiego – śmiałkowie mogli dotknąć płonącej piany oraz poznać właściwości ciekłego azotu. W głównym korytarzu szkoły powstało Laboratorium Biblioteka, gdzie można było wypożyczyć książki, komisy czy mangę, zapisać się do biblioteki, a także pograć w Robo Minecraft lub uczesać włosy prądem za pomocą Generatora Van de Graaffa. Kolejnymi atrakcjami były: matematyczny escape room, stanowisko MPWiK – Woda znaczy życie, zabawa z cieczą nienewtonowską z Klubem Młodego Odkrywcy z Lipna, stanowisko Wydziału Kryminalistyki Policji z Leszna, warsztaty malowania światłem, Nowoczesne technologie informacyjne z ZSO z Włoszakowic, Cyfrowe Laboratorium Kopernika z II LO w Lesznie, a Klub Młodego Odkrywcy z Nietążkowa pokazał zabawy z ciekłym azotem. Na stoisku OSP Lipno dzieci uczyły się podstaw pierwszej pomocy. Natomiast Bractwo Rekonstrukcyjne „Santa Terra” wprowadziło uczestników w tajniki średniowiecznych walk. Zwieńczeniem imprezy był pokaz tańca z ogniem, który wywarł ogromne wrażenie na uczestnikach Nocy Nauki.
Jednym słowem nie sposób opisać ogromu atrakcji, jakie zostały przygotowane na ten wieczór. A to wszystko dzięki współpracy w projekcie działaMy, który motywuje nas do wspólnych spotkań, wymiany doświadczeń i pokazuje jak wiele można osiągnąć dzięki zaangażowaniu i partnerstwu.
Projekt działaMY, zdobył dofinansowanie w ramach konkursu B.L.I.S.K.O. Naszymi partnerami w projekcie są również:
Sołectwo Lipno, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Goniembicach, KGW Wyciążkowo, KGW Lipno.
Narodowe Centrum Kultury
NPRCz 2.0
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025